İnternet Hızını Artırma [Kesin Çözüm]

Gerek iş yerinizde  gerek evde hatta  aklımıza gelen her yerde sıkça kullandığımız internetimizin hızının yavaşlaması oldukça can sıkıcıdır. İnternet hızının yavaşlamasının bir çok nedeni olabilir. Bu yazımda sizlere internet hızının yavaşlamasının bize bağlı olduğu durumlarda hızımızı  nasıl artırabiliriz  sorusunun cevabını  dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalışacağım.

Aşağıdaki yöntemleri denemeden önce öncelikle internet hizmeti aldığınız servis sağlayıcıdan internet sinyallerini kusursuz olarak alabiliyor muyuz?  Bunun testlerini yapmalısınız.

Hız testi yapabileceğiniz bir çok internet sitesi mevcut. Hız testinizi bu tarz  siteler ile yapabilirsiniz.

 

  1. Doğru DNS Adresi

 Dns(Domain Name Server) İnternetin rehberi gibidir. Siz internet tarayıcınıza Google.com.tr yazdığınızda önce dnsler ilgili adresin bize host adresini verir. Dns adresleri servis sağlayıcılar tarafından otomatik olarak tanımlanır. Fakat biz dns adreslerini değiştirebiliriz. Dns adresi internet hızına etki eden parametrelerden bir tanesidir.

 

  1. Doğru Modem Kullanımı

 İnternet hızınızın yavaşlamasının başka bir nedenide internet alt yapınıza uygun olmayan bir modem kullanıyor olmanız olabilir. Örnek verecek olursak internetiniz ADSL 2+ alt yapısındadır fakat modeminiz bu alt yapıyı desteklemiyorsa haliyle internet hızınızda yavaşlama olacaktır. Doğru modem kullandığınıza emin olunuz.

 

  1. Modem yazılımı güncelleme

Modem yazılımınızı güncelleyerek cihazınıza  ve internet alt yapınıza gelen yeni bir özelliği kullanmanıza olanak sağlar. Ayrıca bazı cihazlarda üretim hataları olabiliyor. Firmalar bu üretim hatalarını sonradan çıkarttıkları bu güncellemeler ile düzeltebiliyorlar. O yüzden her zaman güncel yazılım kullanımı tavsiye edilmektedir.

 

  1. Wi-Fi Bağlantı için Doğru Kanal Seçimi

Öncelikle bir wifi analiz programı indirerek modeminizin hangi kanalı kullandığını tespit edin. Sonra çevrenizdeki modemlerin sinyallerini de dikkate alarak en az kullanılan kanalı tespit edin. Kanalı tespit ettikten sonra modeminizin arayüz paneline girerek modem sinyal kanalını en az kullanılan kanalı seçiniz ve internet hızınızdaki değişimi sizde çok net bir şekilde göreceksiniz.

 

  1. Anti-Virüs Kullanın

Bilindiği üzere bazı zararlı kod parçacıkları sizin internetinizi sömürüyor olabilir. Sisteminizi bağlantınızı yavaşlatan bu virüslerden  arındırarak internet hızınızda farklılıklar görebilirsiniz.

 

  1. Tarayıcı Ön Belleğini Silin

 Tarayıcınızda aşırı biriken çerez ve geçici dosyalar internetinizin yavaşlamasına neden olabilir. İnternet tarayıcınızdaki geçici bilgileri belirli aralıklarla silerek tarayıcınızı sorunsuz hale getirebilir internet hızınızın yavaşlamasına engel olabilirsiniz. Google chrome için önbellek silme kısayol tuş kombinasyonu ctrl+shift+delete’dir.