Plesk Panel Üzerinde Ücretsiz SSL  Kurulumu

Ssl sertifikası site ile kullanıcı arasındaki bağlantıyı şifrelemeye yarar ve ssl sertifikasının arama motorları tarafından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Her web sitesi sahibinin 100$ verip ssl sertifikası almasını gerektirecek bir durum yok. E-ticaret ve online portal sistemleri için 256 bit ssl sertifikası zorunludur. Ssl sertifikası olmadan sanal pos ve diğer ödeme alma yöntemlerini kullanamıyorusunuz.

Durum böyle olunca biz ne yapıyoruz hemen bedava ssl veren www.sslforfree.com adresine giriyoruz.


Siteye girdikten sonra sitenizin urlini yazıp create Free SSL CertificateTıklayıp geçiyoruz. Karşımıza çıkan sayfada 3 çeşit doğrulama yöntemi olduğunu söylüyor:

  • Ftp bilgilerinizi giriyorsunuz kendisi bir klasör açıp doğrulama yöntemini gerçekleştiriyor. Güvenli olduğunu düşünmediğim için ben kullanmadım.
  • Manuel doğrulama yönteminde ise size verip ilgili klasörlere koymanızı ve sonra vereceğe linklere tıklayarak doğrulama yapmanızı söylüyor. Bunu da denedim ama çalıştıramadım 😊
  • Yöntem ise sitenize txt dns record ekleyerek doğrulama yapıyorsunuz benim en kolayıma giden ve çalıştırabildiğim yöntem buydu.


Doğrulama yaptıktan sonra size 3 adet dosya veriyor.

Bu dosyaları indirdikten sonra plesk panele giriş yapıyoruz ve aşağıdaki resimde işaretli olan yere tıklıyoruz.

PlesK Panel Ssl Kurma
PlesK Panel Ssl Kurma
Resim1 ve resim 2 deki işlemleri yaptıktan sonra resim 3 teki ekranla karşı karşıya kalıyoruz.

sslfotfree.com dan indirdiğimiz 3 adet dosyayı ilgili yerlere yükledikten sonra ssl sertifikamız sunucumuza yüklenmiş oldu.

PlesK Panel Ssl Kurma
Aşağıdaki adımları da takip ederek sertifikayı aktif hale getirdikten sonra serfitikamızı 3 ay süre ile kullanabilirsiniz. Sertifikanın bitmesine 1 hafta kala siteden mail geliyor ve sertifikayı yenilemeniz konusunda sizi bilgilendiriyorlar.

PlesK Panel Ssl Kurma
PlesK Panel Ssl Kurma

Sertifikanızı güle güle kullanabilirsiniz.